• Đerdap
  • Fotografija AUL
  • Luka Beograd
  • Reka
  • Golubac

Agencija organizovala sastanke partnera na projektu DIONYSUS

Agencija za upravljanje lukama bila je domaćin dvodnevnih sastanaka partnera u okviru međunarodnog projekta DIONYSUS. Sastanci su održani 1. i 2. juna u hibridnom formatu – u Beogradu i onlajn, i okupili su predstavnike partnerskih institucija.

Skupu su prisustvovali i Horst Šindler iz Transnacionalnog programa Dunav i Manfred Zajc, generalni direktor Sekretarijata Dunavske komisije.

Predstavnici projektnog tima Agencije naveli su da za luke u Srbiji DIONYSUS znači bolje povezivanje sa ostalim lukama u Dunavskom slivu. Naglasili su da DIONYSUS predstavlja značajan pomak ka integrisanju Dunavskih luka u intermodalne transportne sisteme. Kada je reč o budućim konferencijama, Agencija će u oktobru organizovati regionalnu radionicu o unapređenju međunarodnog putničkog saobraćaja. Cilj radionice je podsticaj razrade nacionalnih strategija za poboljšanje kruzinga i jačanje dijaloga u ovoj oblasti. Osim toga, tim Agencije izrazio je volju za učešće na budućim DTP projektima, imajući u vidu da omogućavaju razvoj potencijala luka u Dunavskom regionu.

Silviu Meterna, generalni direktor Pro Danube Romania, vodećeg partnera, pohvalio je inicijativu Agencije da se susreti partnerskih institucija održe uživo i ocenio da je organizacija sastanka veoma uspešna. Istakao je da je direktna komunikacija učesnika u projektnim aktivnostima od velikog značaja za njihovu implementaciju.

Horst Šindler je učesnike sastanka upoznao sa prioritetima koji će biti obuhvaćeni u narednim projektima finansiranim od strane DTP-a. Posebnu pažnju posvetio je projektima za razvoj ,,pametnog’’ i ,,zelenog’’ Dunava. Prema njegovim rečima, poziv za podnošenje predloga projekata biće objavljen tokom jeseni.

Manfred Zajc najavio je da Dunavska komisija priprema tekst Deklaracije o dekarbonizaciji i održivosti rečnih morskih luka u Dunavskom regionu, čije se potpisivanje očekuje do kraja ove godine. Deklaracija će dokumentovati volju dunavskih luka da razviju strategije i projekte sa ciljem smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte, i to za 55 odsto do 2030. godine.

Tokom sastanaka analiziran je dosadašnji rad partnera i utvrđeni su dalji koraci za realizaciju aktivnosti u završnom periodu projekta. Predstavnici Agencije najavili su da će u nastupajućim mesecima, u sklopu projekta, biti izrađene pilot studije, odnosno masterplanovi za razvoj luka u Prahovu, Bačkoj Palanci i Bogojevu.

Sastanci institucija učesnica na projektu predstavljaju platformu za transfer znanja i iskustava, kako bi se obezbedio uravnotežen razvoj lučkog sektora na Dunavu, zaključeno je na konferenciji.