• Đerdap
  • Fotografija AUL
  • Luka Beograd
  • Reka
  • Golubac

Na srpskim rekama zabeležen rekordan pretovar tereta i rast putničkog saobraćaja

Agencija za upravljanje lukama evidentirala je u 2017. godini čak 10,5 miliona tona pretovarenog tereta na rekama u Srbiji, što je najveća zabeležena količina do sada. Uprkos nepovoljnim vremenskim prilikama i obustavi plovidbe koji su pratili sezonu, pretovar robe veći je za 16% u odnosu na 2016. godinu.

Najčešće pretovarena vrsta tereta i dalje jesu šljunak, pesak i kameni agregati koji zajedno čine 29% pretovara, a novina je veća količina ruda sa udelom od 17%, kao rezultat pojačane aktivnost luke u Smederevu. Nafta i naftni derivati ostali su na trećem mestu, i čine 16% ukupnog pretovara. Žitarice su, zbog suše koja je umanjila prinose i povećala cenu robe po toni, sa dosadašnjeg drugog, pale na četvrto mesto, i sada imaju 13% učešća u ukupnom pretovaru.

Saradnja sa resornim Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, dosledna primena zakonske regulative i Akcionog plana razvoja vodnog saobraćaja Vlade Srbije, rezultirali su sa skoro 70% pretovarene robe u proglašenim lučkim područjima, dok je pre dve godine samo 40% tereta pretovareno u lučkim područjima. Plan je da se u narednom periodu sve lučke aktivnosti obavljaju u okviru proglašenih luka i pristaništa.

Putnički saobraćaj pokazao je u 2017. godini stabilan trend rasta. Zabeleženo je 996 pristajanja kruzera i više od 130 000 iskrcanih putnika na putničkim pristaništima u Srbiji. U odnosu na prošlu nautičku sezonu, broj pristajanja kruzera veći je za 4%, a broj putnika za gotovo 11%. Najviše pristajanja evidentirano je u Beogradu 539, dok su Novi Sad i Donji Milanovac ostvarili 333, odnosno 112 pristajanja.

Jedan od zadataka Agencije je promocija i razvoj putničkog saobraćaja, pa su tako u prošloj godini otvorena pristaništa u Smederevu i Kladovu, a prvi kruzeri očekuju se na proleće. Početkom 2018. proglašeno je pristanište u Golupcu, jednoj od najatraktivnijih turističkih destinacija na Dunavu, pa će u narednom periodu biti raspisan i javni poziv za izbor operatera na tom pristaništu. Putnička pristaništa na istoku Srbije biće povezana na taj način, a uporedo sa privlačenjem kruzera Agencija će raditi na afirmaciji domaćeg, linijskog saobraćaja između ovih gradova. Prateći pokazatelje u oblasti kruzinga, možemo očekivati više od 1050 pristajanja u 2018. godini.

Ulaganjem u lučke infrastrukturne projekte i unapređenjem uslova za pretovar robe, Agencija za upravljanje lukama nastaviće da poboljšava uslove za efikasno kretanje robe u rečnom saobraćaju, kako bi luke u Srbiji postale važni multimodalni centri i saobraćajna čvorišta u ovom delu Evrope, što će svakako imati povoljan uticaj na privredni razvoj cele zemlje.