• Đerdap
  • Fotografija AUL
  • Luka Beograd
  • Reka
  • Golubac

Radna platforma Dunavske komisije za luke Dunavskog regiona

Autorski tekst Manfreda Zajca, generalnog direktora Sekretarijata Dunavske komisije za šesti Bilten Agencije

Dunavska komisija je tokom prošle godine osnovala radnu grupu, koja okuplja eksperte iz svih lučkih uprava dunavskih luka, kao i ključne stejkholdere iz privatnog sektora. Radna grupa nazvana je „Ekspertska grupa za razvoj luka i lučkih operacija” i za cilj ima rad na temama od strateškog značaja za razvoj luka u Dunavskom regionu. Predviđeno je da grupa predstavlja platformu za saradnju i koordinaciju u pogledu odobravanja politika kao i olakšavanja razvoja dunavskih luka u okviru fondova EU. Prvom onlajn sastanku eksperata, koji je organizovan krajem septembra 2021. godine, prisustvovalo je 80 učesnika, među kojima se našlo više od 30 predstavnika lučkih uprava i lučkih operatera.

Rad ekspertske grupe podeljen je u pet ključnih oblasti. Na inicijalnom sastanku, Dunavska komisija predstavila je glavne ciljeve i trenutnu situaciju. Doprinos radu Grupe dali su predstavnici DG MOVE, CINEA i drugi koordinatori/promoteri projekata, koji su prezentovali najvažnije razvojne politike relevantne za luke, kao i projektne aktivnosti koje imaju za cilj da „ozelene“ i digitalizuju lučke aktivnosti.

Drugi sastanak održan je onlajn početkom marta 2022. godine, dok je naredni zakazan za kraj septembra u hibridnom formatu. Skup će biti fokusiran na sledeće teme: ažuriranje okvira politike relevantne za Dunavski region, olakšavanje projektnih ideja u sklopu „ozelenjavanja“ i digitalizacije, „zeleni“ vodonik i njegovu upotreba u lukama, omogućavanje kvalifikovanih kadrova u dunavskim lukama, razvoj baze podataka lučke infrastrukture i sistemsko smanjivanje administrativnih barijera.

Na prvom sastanku, grupa eksperata saglasila se sa potrebom praćenja i identifikovanja barijera u pogledu razvoja infrastrukture na Dunavu. Kako bi se dunavske luke integrisale u logističke lance, potrebno je jasno uočiti nedostatke u segmentu lučke infrastrukture, kao i pristupne putne i železničke infrastrukture. U cilju boljeg praćenja statusa daljeg poboljšanja lučke infrastrukture, Sekretarijat Dunavske komisije planira da proširi svoju postojeću bazu podataka dunavskih luka, koja se može pronaći na internet stranici: http://www.danubecommission.org/dc/en/danube-navigation/danube-ports-map/ i da je razvije u sveobuhvatni GIS informacioni sistem.

Sekretarijat će, takođe, predložiti Memorandum za iniciranje Zelenih dunavskih luka, koji će dokumentovati volju dunavskih luka da razviju strategije, akcione planove i projekte koji za cilj imaju smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte za 55 odsto do 2030. godine.

Prezentacije i materijali sa sastanaka radne grupe javno su dostupni i nalaze se na internet stranici Dunavske komisije – www.danubecommission.org