• Đerdap
  • Fotografija AUL
  • Luka Beograd
  • Reka
  • Golubac

Unapređenje zaštite od poplava

Događaji koji su obeležili 2021. godinu, ali i nekoliko prethodnih ukazali su na ubrzano menjanje klime i činjenicu da klimatske promene nisu budućnost već sadašnjost..

Period od 2014. godine do danas obeležile su različite prirodne pojave sa katastrofalnim posledicama u celom svetu, poput poplava, požara, zemljotresa, klizišta. Ni našu zemlju nisu zaobišli ovakvi događaji i svedoci smo poplavnih talasa koji su zahvatili velike delove Srbije. Pored toga što se povećava količina padavina, pojačava se i njihov intenzitet.

Više nije pitanje da li će se nešto desiti, nego kada i gde! Da li imamo odgovor na ono što nam se danas dešava i što će se dešavati u narednim godinama?

Odgovor je u prevenciji, odgovor je u ozbiljnom, posvećenom i sistematičnom radu, kao i u planiranju i povezivanju svih činilaca odbrane, kako na nivou države, tako i na nivou lokalnih samouprava.

Ovakva dešavanja čine zadatak odbrane i zaštite od poplava i klizišta još težim i odgovornijim. Nakon 2014. godine Vlada Republike Srbije prepoznala je značaj ulaganja u oblast zaštite od poplava, što je omogućilo JVP „Srbijavode“ da u periodu oporavka u saradnji sa državnim institucijama ostvari izuzetne rezultate.

Danas, JVP „Srbijavode“ preduzeće su koje ima sjajnu saradnju sa svim delovima državnog sistema, kao i sa lokalnim samoupravama, ali i međunarodnim organizacijama i fondovima za razvoj. Naši inženjeri razvijaju inovativni vodoprivredni informacioni sistem, uključeni su u gotovo sve međunarodne organizacije i komisije, gde stiču nova znanja i veštine, koje svakodnevno primenjuju u razvijanju naših sistema.

U periodu 2014 – 2021. godine, korišćenjem finansijskih izvora koje je obezbedila Vlada Republike Srbije, JVP „Srbijavode“ je realizovalo 17 kapitalnih investicija za unapređenje zaštite od poplava na najugroženijim područjima u Srbiji.

Sistem zaštite od poplava u Srbiji čine brojni vodni objekti u javnoj svojini: 2.142 km nasipa, 4.942 km kanala za odvodnjavanje sa 54 crpne stanice, 43 brana sa akumulacijama.

JVP „Srbijavode“ realizovalo je preko 700 projekata kojima je cilj da obezbede siguran život pored reka za sve građane.

Intenzivna saradnja sa svim relevantnim činiocima u sektoru voda jedan je od primarnih ciljeva JVP „Srbijavode“.

Na polju međunarodne saradnje JVP „Srbijavode“ učestvuje u radu Dunavske i Savske komisije, UNESKO-a i drugih međunarodnih organizacija sa zadatkom da dostojno reprezentuje našu zemlju.

Saradnja sa Agencijom za upravljanje lukama odvija se dugi niz godina kroz komunikaciju na svakodnevnom nivou, učešće na zajedničkim projektima, a posebno se ističe Sporazum o realizaciji prve faze projekta izgradnje marine u Velikom Gradištu, koji je potpisan ove godine. Zahvaljujući ovom veoma značajnom infrastrukturnom projektu, opština Veliko Gradište dobiće marinu i na taj način se uvrstiti među atraktivne destinacije za nautičare, a time će se povećati vidljivost nautičkih potencijala Srbije i inostranim turistima približiti kulturno-istorijske znamenitosti i prirodna bogatstva naše zemlje.

Dalje aktivnosti su svakako usmerene na unapređenje postojećih i izgradnju novih infrastrukturnih projekata. U cilju razmene znanja koje bi doprinelo ravnomernom razvoju, kao i razvoju Dunavskog regiona i lučkog sektora nastaviće se saradnja sa projektnim partnerima i relevantnim institucijama. Ovakvi projekti doprinose uvećanju društvenog bogatstva Republike Srbije koje se ogleda u proizvodnji trajnih upotrebnih vrednosti koje će koristiti buduće generacije.

Pravo na vodu je osnovno životno i ljudsko pravo, a naš zadatak je to pravo omogućimo svakom našem građaninu. U narednom periodu nas očekuju još intenzivnije klimatske promene, koje će sve ove zadatke učiniti još težim i složenijim. I zato, jedino konstantnim ulaganjem i preventivnim delovanjem možemo se nadati sigurnijoj budućnosti za ove, kao i za generacije koje dolaze.