• Đerdap
  • Fotografija AUL
  • Luka Beograd
  • Reka
  • Golubac

Zajedničkim delovanjem ostvarujemo viziju čovečanstva

Autorski tekst prof. dr Bojana Lalića, direktora Instituta za pojas i put, za šesti godišnji Bilten Agencije

Institut za pojas i put, Beograd, nastao je u rezultatu potrebe da se strukturno i sistemski iskoriste prilike velike globalne inicijative predsednika Narodne Republike Kine Si Đinpinga i da se pretvore u dobrobit na korist svih zainteresovanih činilaca u savremenom društvu. Sama koncepcija okupljanja ne može doneti ništa loše, posebno ako se ne temelji na pritisku i bilo kakvom uslovljavanju.

Inicijativa Pojas i put danas obuhvata 146 zemalja i 32 međunarodne organizacije, što je čini najvećom i najsveobuhvatnijom inicijativom na svetu. Više od 65 odsto svetske populacije, 40 odsto globalnog BDP-a, 90 triliona dolara investirano u zemlje članice inicijative u prvih pet godina (2013-2018), 6,47 triliona dolara vrednosti trgovinske razmene zemalja članica (2013-2018), itd., samo su neki od pokazatelja koji dokazuju kolosalnu veličinu i intenzitet rasta ovog projekta. Republika Srbija zauzima mesto među 28 zemalja osnivača inicijative. Suština inicijative ogleda se u nastojanju da se ujedinjenim delovanjem ostvari zajednička vizija čovečanstva.

Posebno značajno mesto Srbija zauzima u Mehanizmu 16+1, koji predstavlja okvir saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope (Kina-CIEZ). Graničeći se sa osam od 16 zemalja, Srbija se nalazi u prirodnom centru Mehanizma, a kao pouzdan i posvećen partner predstavlja svetao primer iskorišćenja potencijala saradnje koji pozitivno utiče i na druge zemlje da unaprede saradnju.

Institut za pojas i put, Beograd, konceptualno je usmeren u razvoj aktivnosti podrške u privrednom, akademskom i kulturnom delokrugu multilateralne saradnje zemalja okupljenih oko predmetne inicijative. U privrednom smislu Institut pruža poslovnu podršku kompanijama iz zemalja obuhvaćenih inicijativom u strateškoj internacionalizaciji prema zemljama i tržištima od značaja. Trenutno, najznačajnije aktivnosti usmerene su u kvalitetnu pripremu i izgradnju kapaciteta kompanijama iz Srbije i regiona Centralne i Istočne Evrope za proširenje biznisa u Aziji, pretežno Kini, ali i usmeravanje kineskih kompanija za srpsko i evropsko tržište. Takozvani „lending program” (Landing Scheme) predstavlja poseban proizvod Instituta za pojas i put prema kome se za kompanije organizuje program pripreme i podrške za maksimalno kvalitetno započinjanje poslovanja u Srbiji uvažavajući sve zakonske i druge pravne okvire, a u isto vreme omogućavajući brzu i efikasnu integraciju u lance snabdevanja i vrednosti na dobrobit srpske ekonomije.

U akademskom prostoru Institut već niz godina radi na spajanju najkvalitetnijih istraživačkih institucija, univerziteta i pojedinaca duž Novog puta svile, u rezultatu čega su proistekli mnogi kratki programi iMBA, eMBA, letnje škole, zimske akademije, i drugi oblici strukturiranog obrazovanja.

Govoreći o kulturi, govorimo o izazovu spajanja velikog broja naroda, običaja, različitosti za koje verujemo da donose lepotu kada se međusobno pravilno razumeju i spoje. Kulturna razmena i saradnja predstavlja posebnu vrednost u izgradnji ambijenta za sve druge sfere delovanja Instituta.

Agencija za upravljanje lukama, kao poslovni subjekt izuzetno značajnog uticaja na resurs koji za Republiku Srbiju znači veoma mnogo, prirodni je partner Instituta za pojas i put i strateška povezanost koja počinje da dobija konture zapravo predstavlja budući okvir za povećanje stepena iskorišćenja svih inicijativa obe strane. Dakle, mobilnost u svakom smislu, robe, ljudi, ali i znanja i kreativnosti osnovni je izazov danas, posebno u vremenu u kome rizici teško mogu do detalja da se predvide i neutrališu. Logistika je postala nauka svih nauka, struka budućnosti jer više nije problem ni proizvesti ni pronaći već dopremiti na traženo mesto traženu robu. S tim u vezi, a imajući na umu dobrobit Srbije u ekonomskom, ekološkom i promotivnom smislu, Agencija i Institut usmereni su ka intenzivnoj saradnji. Čelično prijateljstvo Republike Srbije i Narodne Republike Kine i vizionarska povezanost preko 140 zemalja u okviru Inicijative pojas i put otvaraju mogućnosti koje znanjem i posvećenim radom mogu prerasti u dugoročnu stratešku prednost onih koji ih povežu sa prirodnim resursima koje poseduju.

Budućnost pripada onima koji kvalitetno biraju partnere, brzo se prilagođavaju situacijama i promenama i veruju u snagu sopstvenih resursa i prijateljstvo zasnovano na uvažavanju sopstvenog integriteta i poštovanju ključnih nacionalnih interesa.