• Đerdap
  • Fotografija AUL
  • Luka Beograd
  • Reka
  • Golubac

Почео пројекат "Локални развој источне Србије" у сарадњи са УНДП

Представници Агенције за управљање лукама састали су се са представницима УНДП и том приликом договорени су кораци за остваривање прве фазе пројекта "Локални развој источне Србије кроз повећање прихода од туризма".

ЦиЉ пројекта је да се, пре свега, промовише туризам источне Србије, али и да се истовремено развије водни саобраћај на унутрашњим водним путевима кроз развој крузинга. Поред тога, посебан акценат је на унапређењу локалног, односно линијског саобраћаја.

Предвиђено је да се Дунавом повежу Београд и шест градова и општина на истоку Србије - Смедерево, Костолац, Велико Градиште, Голубац, Доњи Милановац и Кладово. На тај начин креира се јединствена туристичка и едукативна понуда од шест споменика културе, па би се овај пројекат слободно могао назвати и "Музеј на Дунаву".

Директор Агенције подсетио је на податке који указују на пораст путника и бродова у претходном периоду- 958 пристајања и 119000 употреба обале, а процењује се да је Србију водним путем посетило око 85000 туриста. Додао је да показатељи раста тренда путничког водног саобраћаја указују на неопходност развоја пристанишне инфраструктуре у Србији. Према његовим речима, процена Агенције је да ће током 2017. године моћи да се говори о хиљадитом пристајању путничких бродова.

Како је на састанку речено, пројекат је од вишеструког значаја, будући да доприноси развоју туризма и економије. Договорено је да се у наредном периоду формира тим састављен од представника релевантних организација, локалних самоуправа и министарстава који ће обилазити локације обухваћене пројектом.

Представници Агенције и УНДП усагласили су се да тим до краја априла одржи састанке са свим локалним самуоправама учесницама у пројекту. Задатак тима је да се на локалу представи важност пројекта, анимирају потенцијалне заинтересоване стране и пружи сва потребна подршка како би се успешно реализовали сви постављени циљеви, закључено је на састанку.